BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

KANGAL SUCUK, ADINI NEREDEN ALIR?

Sucuk, genellikle kızıl etin kıyma hali ile çeşitli baharatların buluşması ve yoğurma işleminden sonra, kurutularak şişirilmiş koyun bağırsağı içerisine doldurulması ile meydana gelen bir yiyecektir. Sucuğun kullanım alanı oldukça geniş olup, özellikle tost menülerinde yerini alır ve özellikle yumurtayla yapılması durumunda da farklı bir lezzete dönüşmektedir. Aslında kangal sucuk ismini verilen şekilden almaktadır. Bu ismin köpek cinsi olan kangal ile karıştırılmamalıdır.

Sucuk tanımından biraz bahsettikten sonra diğer bir tanımla dile getirmek gerekirse; Eti korumak amacıyla köy yerlerinde yoğun mesai harcayan köylülerin eti saklama adına yapmış oldukları yaygın bir yöntem aracıdır sucuk yapımı. İçeriğinde ki baharatlar ve bağırsak bozulmayı önleyeceği gibi güzel bir lezzet vermektedir.

ETİN BOZULDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Et tüketimi insan sağlığı için oldukça önemli olsa da tüketilen etin ne kadar sağlıklı olduğuna bakılması gerekir. Sağlıklı et tüketimi insan sağlığını da güçlendirirken, bozuk et tüketimi çok ciddi rahatsızlıklara yol açar. Et yapısı itibari ile bakteri, virüs ve mantar oluşumu için oldukça uygun bir ortam sağlar. Bu nedenle de zamanında tüketilmeyen etler ciddi zehirlenmelere ve farklı hastalıklara neden olabilir.
1-)Rengine Bakarak
Sağlıklı bir et pembemsi kırmızımsı bir renge sahiptir. Ancak bozulmaya başlayan bir et yeşilimsi renkler almaya başlar. Et, pişirmeden kahverengimsi grimsi renkler almaya başlamış ise bozulmaya başlamış demektir. Bunun yanı sıra taze ve sağlıklı etler oldukça parlak gözükür. Ancak tazeliğini kaybetmeye başlayan ve bozulmaya yüz tutan etler git gide parlaklığını kaybeder ve bozulmaya başladığını gösterir.
2-)Kokusuna Bakarak
Bu noktada etin ne şekilde muhafaza edildiği oldukça önem kazanır. Çünkü yeterince uygun koşullarda saklanmayan etler de farklı bir koku yayar ancak bu her zaman etin bozulmaya başladığı anlamına gelmez. Bu nedenle etin bozulduğunu kokusuna bakarak anlamak tüm yöntemler içinde en zor olan yöntemdir. Eğer saklama koşulları yeterince uygun şekilde yapılmış ise ve yine de ette ekşimsi bir koku veya bozuk yumurtayı anımsatan bir koku varsa et bozulmuş demektir. Bu kokuya sahip etler kesinlikle tüketilmemelidir.
3-)Yapısına Bakarak
Et yapısı itibari ile diri bir görünüme ve dokuya sahiptir. Et diriliğini kaybetmeye başladığı andan itibaren bozulmaya başlamış demektir. Etin diriliğini kontrol etmek için ise parmağınızı etin üzerine koyarak biraz bastırın. Çok sert olmamak şartı ile ileri geri parmağınızı oynatın ve parmağınızı geri çekin.
Parmağınızı koyduğunuz nokta eski haline geri dönerse etin diri olduğu anlamına gelir. Ancak parmağınızı koyduğunuz kısım içine çökmüş durumda duruyorsa artık etiniz bayatlamış ve bozulmaya başlamış demektir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, ete tırnağınızın temas etmemesi. Çünkü tırnak ete zarar verebilir ve yanlış sonuçlar almanızı sağlayabilir.

NEDEN KIRMIZI ET?

Yararları:

Sağlıklı bir yaşam için önemli öğelerden biri olan kırmızı etin az tüketilmesi demir ve vitamin eksikliğine bağlı hastalıklara neden oluyor. Kırmızı et yenmesi, bebekler, gelişme çağındaki gençler ve doğurganlık çağındaki kadınlar için önem taşıyor. Yeteri kadar et yiyemeyen kişilerde demir, B6 ve B12 vitamini eksiklikleri gelişebiliyor. Çocukların zihinsel gelişiminde faydalı olduğu belirtilen kırmızı et, ayrıca büyüme üzerinde de etkili oluyor. Aşırı tüketimi zararlı olsa da, kırmızı etin haftalık beslenme düzeninde en az bir kez yer alması gerekiyor. Yağsız olarak, haşlama veya fırında pişirilerek tüketilmesi önerilen kırmızı etin yetersiz alımı sonucu, demir eksikliğine bağlı kansızlık ortaya çıkıyor. Kırmızı ette bol miktarda protein, demir ve çinko bulunuyor. Böylece kansızlığın önlenmesinde etkili oluyor.

Okula Yeni Başlayan Çocuklar Günde 26-38 Gram Protein Tüketmeli

İçerdiği besin unsurları, protein, demir başta olmak üzere mineral maddeler ve B grubu vitaminler nedeniyle oldukça zengin bir besin kaynağı olan kırmızı et, beslenme açısından olmazsa olmaz bir yere sahip. Bilimsel verilere göre, 4-6 yaş arasındaki çocukların fiziki ve zihinsel gelişimlerini tamamlayabilmeleri için günde 20-25 gram protein tüketmeleri gerekiyor. Bu da yaklaşık olarak 100-125 gram kırmızı ete denk geliyor. Bu oran yaşla birlikte artış gösteriyor. 7-9 yaş arasındaki çocukların günlük protein ihtiyacı 26-38 grama çıkarken, 10-13 yaş aralığında 39-60 gram arasında değişiklik gösteriyor. Diğer bir ifadeyle kilogram başına 1 gram protein alınması gerekiyor. Bunun en az yarısının da hayvansal kaynaklı besin maddelerinden karşılanması gereklidir.
Et proteinlerinin en önemli özelliği ise, insan organizması tarafından sentezlenemeyen ve dışarıdan besin maddeleriyle birlikte mutlak alınması gereken esansiyel (temel) aminoasitleri yeterli ve dengeli bir biçimde ihtiva etmesi. Ayrıca et proteinlerinin oluşumunu sağlayan aminoasitlerin protein molekülü içerisinde bulunma şekliyle sindirim enzimleri tarafından kolaylıkla ayrıştırılabiliyor, dolayısıyla vücudumuzun bu aminoasitlerden maksimum düzeyde yararlanması sağlanıyor. Bu nedenle, özellikle büyüme döneminde vücudun yapıtaşları olarak bilinen kaliteli protein olarak adlandırabileceğimiz et proteinlerinin, et tüketimi yoluyla çocuklar tarafından alınmasında büyük fayda bulunuyor."

KALİTELİ ETİ NASIL TANIRSINIZ?

Sağlıklı ve kaliteli etle ilgili bilgi veren Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz, et sağlığında ilk adımın hayvan sağlığı ile başladığını, kesim yapılacak hayvanların mutlaka veteriner hekim kontrolünde yetiştirilmiş ve kesimi yapılmış olması gerektiğini hatırlatarak “Konu etin kalitesine geldiğinde ise hayvanın türü, cinsi ve yaşının yanı sıra, özellikle kesim öncesi ve sonrası koşulların da etin kalitesinin oluşumunda önemli rol oynadığını belirtti. Kesimi yapılacak hayvan yetiştirilirken de, kesimi ve paketlenmesi yapılırken de uzmanlar denetiminde olmalı, hijyen koşulları maksimum seviyede sağlanmalı” dedi.  Tüketicilerin bir etin kaliteli olup olmadığını anlamak için ise ilk önce rengine, sonra su salma oranına, yumuşaklığına, kokusuna ve pişirme sonrası da tadına bakmaları gerektiğini söyledi. 
HER KOYU RENK ET KALİTESİZ ANLAMINA GELMEZ
Prof. Dr. Ümit Gürbüz,
 halk arasında kırmızı etin renginin koyulaştıkça tazeliğini yitirmiş olduğu yönünde bir inanç bulunduğunu fakat bu inancın doğru olmadığını dile getirdi. Etin kırmızılık oranının hayvanın türüne, cinsine, yaşına, yetiştiği bölge ve beslenme şekline göre değişiklik gösterebileceğini ifade eden Gürbüz “İnek eti soluk kırmızı, yağları ise limon sarısıdır. Boğa eti, koyu kırmızı renkli, yağları beyazımsıdır. Dana eti soluk kırmızı, öküz eti ise kırmızımtırak, yağları beyaz-sarıdır. Koyun eti açık kırmızıdan kiremit kırmızısına kadar değişen tonlarda kırmızıdır. Ayrıca, aynı ırk hayvanlarda bile, etin alındığı bölgeye göre renginde farklılık görülmektedir. Tüketicilerin renkle ilgili dikkat etmesi gereken husus, satın aldıkları etlerin birbirinden farklı tonlarda da olsa, açıktan koyuya değişen kırmızı renkte olmasıdır. Tüketiciler, kırmızı renkte olmayan, üzerinde bölge bölge koyu renk halkalar bulunan etlere karşı temkinli davransınlar, bu etleri tüketmemeye özen göstersinler ” dedi. 

ETİN LEZZETİNİ NE BELİRLER?

Etin lezzetini hayvanın ırkı, cinsiyeti, yaşı, beslenme yeri ve biçimi, kesim süreci ve şekli, kesimden sonraki soğutma gibi faktörler etkiler. 
Hayvanın Irkı
Hayvan ırkı, etin yağlanma oranı, rengi, dokusu, kokusu gibi özelliklerini etkiler ve etin lezzetiyle doğrudan ilişkilidir. Çünkü bu özellikler, hayvanın hangi ırktan olduğuna bağlı olarak değişir.
Ülkemizde besiye en uygun ırklar simental, hereford, holstein, jersey, montafon, kobe, wagyu, şarole, angus,  brangus, limousin, yerli kara, siyah –beyaz  - sarı alaca, esmer gibi kültür ırkları ile bunların melezleridir. Bu hayvan ırklarının etinde mermerleşme (yağın kas lifleri arasındaki dağılımı) oranı yüksek olduğu için eti diğer ırklara göre çok daha lezzetlidir.
Cinsiyet ve Yaş
Hayvanın cinsiyeti, etin lezzetini belirleyen unsurlardan biridir. Besi için genellikle erkek hayvanlar tercih edilmektedir.  Fizyolojik nedenlerle dişi sığırlar, erkek sığırların ulaşmış olduğu canlı ağırlık artış hızını yakalayamazlar. Erkek sığırların, dişi sığırlardan daha iyi besi performansı verdiği belirlenmiştir.  
Cinsiyetlerine göre, yağın karkasta toplanma şekli, etin lezzetini belirler. Kalın yağ tabakasının kas etrafında toplanması, eti sertleştirir. İnce yağ tabakasının, mozaik şeklinde kas hücresi etrafında birikmesi ise eti yumuşatır.
Yaş, sığırlarda besi performansını ve etin lezzetini etkileyen en önemli faktörlerin arasında gelir. Hayvanın yaşlı veya genç olması, yapısal özelliklerini ve buna bağlı olarak da etin lezzetini etkiler. Hayvan yaşlandıkça karkastaki kemik oranı azalmaktadır. Etleri sert, yağsız ve gevrekliği az olur. Genç hayvanın karkası ise daha yüksek oranda kemik içerir. Etleri yumuşak, yağlı ve gevrek olur. Lezzetli et, genç hayvanlardan elde edilir. Yasal olarak 18 ayın altında büyükbaş hayvan kesilememektedir.
Hayvanın Beslenmesi
Besi, hayvanlarda kalite ve verimi artırmak için özel olarak uygulanan bir beslenme programıdır. Beside amaç kısa sürede, verimlilik ve lezzetli bir et için gerekli süreci yerine getirmektir. Besi için en uygun mevsim sonbahardır.
İyi beslenen hayvanlarda yağlar, kas lifleri arasında birikir ve etin daha lezzetli olmasını sağlar. Etin kendine özgü lezzeti ve aroması da yağlardan kaynaklanır. Namet Çiftliği’nde yemler, Ziraat Mühendisleri tarafından besleyici,  sağlıklı,  %100 doğal şekilde hazırlanır ve yemlerinde hormon, antibiyotik ilaç gibi maddeler kullanılmadığı için etleri daha lezzetlidir.
Besi Yeri
Yarı açık ve serbest ahırlarda barındırılan sığırlar daha verimli ve sağlıklı olurlar. Kışları sert geçen bölgelerde, rüzgar ve yağmurlara maruz kalacak yönler kapatılıp, diğer 2 duvar açık tutulmalıdır. Gerektiğinde bu açık kısımları örtecek portatif bir perde sistemi kurulmalıdır.
Bağlı ahır sistemi:  Bu sistemde hayvanlar ya yarı uzun ya da kısa bağlı olarak tutulur. Uzun bağ sisteminde hayvanların hareketi ve yemlenmesi açısından rahat etmesi, kısa bağ sisteminde altlık tasarrufu sağlanır. 
Serbest dolaşımlı ahır sistemi: Hayvanların hareketlerini sınırlamayan, 30-40 hayvanlık bölmelerden oluşan bir alandır. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte serbest dolaşımlı mekanlarda hayvanlar için ortak kullanımlı otomatik yemlikler ve suluklar tercih edilmektedir.
Açık besi: İşçiliği kolay, giderleri daha az ve ahır yapımı için fazla yatırım gerektirmez. Daha kolay gübre temizlenir. Bol bol temiz hava sağlanır, gübre ve idrar kokusu yoktur, yağ birikimi az olur, yılın 12 ayında da besi yapılır.
Beside Dikkat Edilenler

 • Stressiz bir ortam yaratılmalı ve bunun için önlem alınmalıdır.
 • Kullanılacak kaba ve kesif yemlerin iyi kalitede olmasına, taze olmasına önem verilmelidir.
 • Yemler, temiz yemliklerde verilmeli ve yemlikler boş bırakılmamalıdır.
 • Küflü, donmuş ve bozuk yemler yedirilmemelidir.
 • Yemliklerde, eski yem bırakılmamalıdır.
 • Yem tüketimini artırmak için geceleri de yemlik alanı aydınlatılmalıdır.
 • Hayvanların ekstra bakım uygulanıp tımar yapılabilir.
ET NASIL SAKLANIR?
 • Etlerinizi kullanacağınız kadar porsiyonlara ayırarak, buzdolabı poşetine, streç filme, alüminyum folyoya veya yağlı kağıda sararak dondurucunuzda saklayabilirsiniz.
 • Etinizi buzdolabında taze olarak saklamak istiyorsanız, cam, çelik ya da plastik kapta saklayarak etin sulanmasını engelleyebilirsiniz.
 • Çözdürmek istediğiniz eti oda sıcaklığında değil buzdolabının alt bölmesine çözdürmelisiniz.
 • Çözdürdüğünüz eti tekrar dondurmamalı ve hemen tüketmelisiniz.
 • Kırmızı et ve beyaz eti, çiğ ve pişmiş eti birbirine değmeyecek şekilde saklamalısınız.
 • Et suyunun tamamını kullanmayacaksanız buz kalıbında porsiyonlar halinde dondurabilirsiniz.
 • Kuşbaşı ve bifteği buzdolabında 3-5 gün, dondurucuda 6-12 ay saklayabilirsiniz.
 • Kıyma ve sakatatı buzdolabında 1-2 gün, dondurucuda 3-4 ay saklayabilirsiniz.
 • Pişmiş et ve et yemeklerini buzdolabında 3-4 gün, dondurucuda 2-3 ay saklayabilirsiniz.
 • Et suyu veya et suyu çorbayı buzdolabında 1-2 gün, dondurucuda 2-3 ay saklayabilirsiniz.
 • Şarküteri ürünleri, açıldıktan sonra 2 içinde tüketilmelidir. Sucukları ambalajında çıkardıktan sonra, temiz ve kuru bir kağıt havluya sararak buzdolabında saklayabilirsiniz. Streç filmde, buzdolabı poşetinde ve plastik malzemeden yapılmış bir üründe muhafaza etmeyin.